ایمپلنت دندان در شمال تهران | ملت دنتیست

انجام ایمپلنت در شمال تهران در کلینیک ملت دنتیست

ایمپلنت دندان ، یک متد درمانی می باشد برای کسانی که دندان خود را کشیده‌اند و نیاز دارند به جای آن دندانی جدید بکارند.

در این متد یک پیچ کوچک (به طور معمول از جنس تیتانیوم) را داخل استخوان فک‌ها قرار می‌دهند و به نوعی آن پیچ نقش دندان شما را ایفا خواهد نمود.

به عبارتی می توان گفت که ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند یک تکه یا دو تکه باشند و به کمک پیچ اتصال تاج و ریشه به هم وصل شوند.

به قسمت پایینی ایمپلنت که درون استخوان فک قرار می‌گیرد فیکسچر و به قسمت تاج دندان اباتمنت گفته می‌شود. روی اباتمنت را نیز روکش یا پروتز ایمپلنت می‌پوشاند.

به صورت کلی می‌توان گفت کاشت یا ایمپلنت دندان بهترین راهکار برای نفراتی می باشد که دندان خود را از دست داده‌اند.

به خاطر اینکه ایمپلنت دندان کاملا مشابه ریشه و دندان اصلی می باشد و برخلاف دندان‌های متحرک و مصنوعی، این دندان‌ها مشکلی در جویدن غذا یا صحبت کردن ایجاد نمی‌کنند، زیرا کاملا محکم روی فک ثابت شده‌اند.

انواع ایمپلنت دندان

سه نوع مختلف ایمپلنت وجود دارد:

۱-  اندوستیال  (endosteal)

۲- ساب ‌پریوستیال  (subperiosteal)

۳-  ترنسواستیل ( Transosteal)

ایمپلنت اندوستیال ایمپلنتی می باشد که درون استخوان قرار می‌گیرد، اما ساب ‌پریوستیال، ایمپلنتی می باشد که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود.

امروزه دیگر از ایمپلنت‌های ساب ‌پریوستیال استفاده نمی‌شود چرا که در مقایسه با ایمپلنت‌های نوع اندوستیال، در بلند مدت نتایج ضعیف‌تری داشته و استحکام کمتری دارند.
و در آخر در روش ترنسواستیل، ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک انجام شده و قطعه ایمپلنت به صورت U شکل می‌باشد.

انجام ایمپلنت در شمال تهران
ایمپلنت دندان در شمال تهران

زمان مناسب برای انجام ایمپلنت دندان

اینگونه به نظر می آید که بهترین زمان برای کاشت یا ایمپلنت دندان بعد از کشیدن دندان می باشد، اما اینگونه نیست.

زمان کاشت دندان برای فک پایین و بالا متفاوت می باشد. ایمپلنت دندان برای فک پایین ۲ تا ۳ ماه پس از کشیدن مناسب است و برای فک بالا ۴ تا ۵ ماه بعد از کشیدن مناسب می باشد.

و همچنین درنظر داشته باشید که بهتر است ایمپلنت دندان بعد از ۱۸ سالگی انجام شود، به خاطر اینکه  تا ۱۸ سالگی فک صورت شکل نهایی خود را نمی‌یابد و می‌تواند تغییر نماید.

در این ‌صورت امکان دارد به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه‌تر به نظر برسد، البته در سنین کمتر از ۱۸ سال نیز می‌توان ایمپلنت دندان انجام داد، ولی باید بعد از ۱۸ سالگی پروتز روی دندان متناسب با اندازه و شکل سایر دندان‌ها تغییر نماید.

مزایای ایمپلنت دندانی

  • ماندگاری ایمپلنت دندانی

باید در ساختار استخوان فک در هر جایی از دندان که از بین می رود، شروع به ساییدگی می کند و این می تواند منجر به مشکلات واقعی در ساختار صورت و تراز فک شود.

پروتزهای دندانی (دندان مصنوعی) به سادگی این مشکل را حل نمی کنند،  به خاطر اینکه فقط در بالای لثه قرار می گیرند. ایمپلنت های دندانی با کاشت پایه های فلزی در استخوان، مشکل از دست رفتن استخوان را برطرف می کنند.

با گذشت زمان، این پایه های فلزی شروع به پیوند با استخوان می کنند و یک پایه محکم برای ساختار صورت، تراز فک و دندان های مصنوعی ایجاد می نمایند.

ایمپلنت ها به طور معمولی با حفظ یکپارچگی ساختار استخوان برای مدت زمان طولانی قابل استفاده می باشند و ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر روش های کاشت دندان دارند.

  • راحتی ایمپلنت دندانی

ایمپلنت ها به میله های تیتانیوم کوچک که در استخوان فک زیر لثه کاشته شده اند، متصل می گردند و این کار سبب می شود که ایمپلنت دندانی همانند دندان های واقعی احساس شود.

احساس طبیعی ایمپلنت دندانی سبب می شود که غذا خوردن راحت تر و  آسانتر باشد و همچنین منجر به اعتماد به نفس بیشتری در بیمار می شود.

  • حفظ ظاهر طبیعی دندان با ایمپلنت دندانی

از آنجا که ایمپلنت دندانی به میله های کاشته شده در لثه ها متصل می شوند، دندان های مصنوعی کاملاً واقعی و طبیعی به نظر می رسند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت و زمان بهبودی آن

انجام ایمپلنت در شمال تهران | ملت دنتیست
ایمپلنت دندان در بهترین دندانپزشکی واقع در شمال تهران

زمان بهبودی بعد از ایمپلنت دندانی بستگی زیادی به کیفیت استخوان های فک دارد. زمان بهبودی به طور معمول بین دو تا شش ماه می باشد. در این مدت زمان، ایمپلنت با استخوان ادغام می شود. جهت مراقبت ، بعد از عمل ایمپلنت دندانی از وارد آوردن هر گونه فشار بر روی ایمپلنت تا هنگام بهبودی کامل خودداری کنید.

برای بررسی محل جراحی و اطمینان از عدم وجود عفونت باید مرتب به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

باید بدانید که امکان دارد بعد از اتمام جراحی ایمپلنت دندانی در صورت و لثه خود احساس تورم، درد یا کبودی داشته باشید.

در این مواقع دندانپزشک داروهای ضد درد یا انواع آنتی بیوتیک ها را متناسب با شرایط جسمی شما تجویز خواهد نمود.

تا چند روز بنا به تشخیص جراحی شما باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. توصیه می شود  تا بهبودی محل جراحی از غذاهای نرم، مانند سوپ سبک استفاده کنید.

نکته :

در صورت نگهداری درست و رعایت نکات بهداشتی، به راحتی می‌توانید از ایمپلنت تا پایان عمر خود استفاده نمایید. البته در برخی  موارد به صورت دوره‌ای جهت تنظیم ایمپلنت دندان خود باید به متخصص ایمپلنت تان مراجعه کنید.

شاید شما نیز شنیده اید طول عمر یک کاشت دندان ۲۵ سال یا بیشتر می باشد، البته این درست است، اما تا زمانی که از آنها مراقبت صحیح نمایید. اینکه ایمپلنت دندان برای همیشه ماندگار باشد، تحت تأثیر عوامل مختلفی همانند :

  1. از جویدن یا گاز گرفتن چیزهای بسیار سخت مانند نوک قلم یا مداد و از باز کردن بسته ها با دندان خودداری کنید.
  2. چقدر خوب مراقب کاشت های دندانی خود هستید، مانند نخ دندان و مسواک زدن روزانه، مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یکبار
  3. و اینکه آیا استخوان فک شما به طور کامل ایمپلنت را جذب کرده است.
  4. دندانپزشک شما در کار گذاشتن ایمپلنت دندان  چقدر ماهر می باشد. کارشناسان می دانند چگونه می توان پیشرفت استخوان بندی را ارزیابی کرد
  5. سبک زندگی و سلامت کلی شما

و نکته آخر:

پس از انجام ایمپلنت، با توجه به کیفیت استخوان، به طور معمول مدت زمانی باید صبر کنیم تا ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود و استخوان اطراف ایمپلنت را بگیرد.
این مدت در فک پایین معمولا سه الی چهار ماه و در فک بالا چهار الی شش ماه طول می کشد .
پس از این زمان می توان مراحل قالبگیری برای روکش ایمپلنت را آغاز نمود .

پیشنهاد ما

اگر چنانچه نیاز به خدمات دندانپزشکی داشتید کلینیک دندانپزشکی ملت دنتیست با کادری مجرب و با تجربه در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات می باشد.

منتظر شنیدن صدای گرم و حضور سبزتان هستیم.

راههای ارتباطی با ما

۰۲۱-۲۲۶۵۶۲۵۴

۰۹۱۲-۳۹۷۲۲۱۵

۰۹۰۲-۰۰۵۲۲۱۵

آدرس: تهران – زعفرانیه – خیابان مقدس اردبیلی – خیابان پسیان جنوبی – برج الماس – طبقه ۸ واحد ۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *